Spawarki MIG/MAG

143 produktów
1 - 50 of 143

Spawarki MIG/MAG – łatwa obsługa i efektywność działania

Czym wyróżniają się spawarki MIG/MAG, które dostępne są w naszej ofercie sprzedażowej? To przede wszystkim urządzenia przeznaczone do spawania w osłonie gazów. Nazwa metody MIG odnosi się do procesu przeprowadzanego z użyciem gazu chemicznie obojętnego, na przykład argonu, natomiast MAG o...

Spawarki MIG/MAG – łatwa obsługa i efektywność działania

Czym wyróżniają się spawarki MIG/MAG, które dostępne są w naszej ofercie sprzedażowej? To przede wszystkim urządzenia przeznaczone do spawania w osłonie gazów. Nazwa metody MIG odnosi się do procesu przeprowadzanego z użyciem gazu chemicznie obojętnego, na przykład argonu, natomiast MAG opiera się na dwutlenku węgla lub jego mieszaninach, to jest na gazie aktywnym. Spawarki stosowane w tej metodzie nazywane są migomatami. To urządzenia wszechstronne, wykorzystywane do spawania takich materiałów, jak miedź, aluminium czy stal konstrukcyjna. Nadają się do użytku przemysłowego oraz hobbystycznego.

Co to jest migomat i na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?

Migomaty to powszechnie stosowane półautomatyczne urządzenia spawalnicze, które mogą pracować w dowolnej pozycji, stąd są chętnie używane w warsztatach samochodowych. Bez trudu można z ich pomocą dokonywać łączenia materiałów także w miejscach trudno dostępnych. Spawarki MIG/MAG są wydajne, precyzyjne i umożliwiają tworzenie estetycznych spoin wysokiej jakości.

Standardowo migomat składa się z kilku elementów. Podstawowym jest oczywiście samo urządzenie spawalnicze z przewodem zasilającym. Wśród pozostałych części systemu wyróżnia się:

  • podajnik drutu (wewnętrzny lub wydzielony),

  • uchwyt spawalniczy,

  • przewód masowy z zaciskiem,

  • chłodnica cieczy (w bardziej zaawansowanych migomatach),

  • przewód elektrodowy (opcjonalny w urządzeniach 2w1 oraz 3w1).

W procesie spawania metodą MIG/MAG wykorzystuje się spawalnicze druty elektrodowe, podawane w trakcie pracy w sposób ciągły. Wytwarzany przez półautomat łuk elektryczny inicjuje zwarcie topiącego drutu z łączonym surowcem. Powstające jeziorko oraz sam łuk są osłaniane wybranym gazem obojętnym lub aktywnym, w zależności od opracowywanych materiałów. Decydując się na tę metodę, spawacz może bardzo płynnie regulować parametry pracy, a uzyskiwane spoiny pozostają równomierne.

Gazy stosowane w migomatach

Jak już wspomnieliśmy spawanie metodą MIG/MAG prowadzone jest w osłonie gazów dostosowanych do materiałów, jakie zostają ze sobą łączone. Chronią one surowiec przed wpływem warunków otoczenia, ale też poprawiają sam proces spawania i niewątpliwie są niezbędne do uzyskania spoiny o jak najlepszej jakości. W przypadku spawania MIG wykorzystuje się gazy, które są obojętne chemicznie, a więc takie, jak:

  • argon – używany przy metalach narażonych na działanie tlenu, stanowi również składnik mieszanin gazowych,

  • hel – poprawia prędkość spawania, może być mieszany z argonem. 

Ze względu na swoje właściwości gazy te używane są przy spawaniu miedzi, aluminium, cyrkonu, tytanu oraz stopów tych metali.

Spawanie stali nierdzewnej i wysokostopowej zalecane jest w osłonie gazu o wysokiej zawartości argonu (czysty argon lub jego mieszanka). Jeśli podejmujesz się spawania takich materiałów, jak stal niestopowa, niskostopowa lub metale nieżelazne, musisz postawić na metodę MAG. W tym przypadku gaz osłonowy powinien być gazem aktywny chemicznie. Najczęściej do tego celu wybiera się mieszaniny dwutlenku węgla z argonem. W przypadku metali o niskiej zawartości węgla zalecamy stosowanie mieszanki argonu i tlenu

Prawidłowe ustawienie spawarki MIG/MAG

Migomat jest urządzeniem dającym spawaczowi ogromne możliwości regulacji pracy i dostosowywania parametrów do indywidualnych potrzeb. Przy prawidłowym dobraniu funkcji spawania względem planowanych działań możesz pracować efektywnie i naprawdę wygodnie! Jako użytkownik wpływasz na napięcie, prędkość podawania drutu, natężenie łuku – jeśli planujesz płytkie wtopienie ustaw wyższą wartość napięcia, co zapewni dłuższy łuk. 

W migomacie możesz też ustawić prędkość podawania drutu, by dostosować ją tak do wybranego poziomu napięcia łuku, jak i w celu stabilizacji spawania. Od tego, jaki materiał jest poddawany obróbce, zależy także typ i grubość drutu, którego średnica może wynosić od 0,6 mm do nawet 2 mm. 

Ustawianie poszczególnych parametrów, takich jak napięcie prądu czy prędkość podawania drutu zależne są od typu łączonych materiałów oraz cech wybranych drutów. Pełną kontrolę nad wybranymi wartościami zapewniają półautomaty spawalnicze wyposażone w wyświetlacze. Na uwagę zasługują z pewnością migomaty marki Magnum, wśród których dostępne są modele z ekranami LCD wyświetlającymi bieżące ustawienia. 

Na jaki migomat się zdecydować?

Każdemu Klientowi zapewniamy ogromny wybór spawarek typu migomat. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup urządzenia spawalniczego tego rodzaju? Poza podstawowymi funkcjonalnościami, takimi jak możliwość ustawienia napięcia łuku czy prędkości posuwu drutu ważne są wszelkie funkcje usprawniające spawanie. Można do nich zaliczyć zmianę biegunowości oraz regulację indukcyjności.

Dostępne w sprzedaży spawarki wyposażone zostały w opcję spawania prądem pulsacyjnym, to jest niejako dwoma rodzajami prądu. Pierwszy (podstawowy) ma za zadanie podtrzymać łuk elektryczny oraz nadtopić elektrodę wraz z powierzchnią metali, które zostają łączone. Drugi prąd pozwala natomiast przenieść do jeziorka spawalniczego drobiny ciekłego metalu przy znacznym ograniczaniu rozprysków. 

Bardzo ciekawą opcją jest funkcja sterowania synergicznego, którą znajdziesz w większości urządzeń dostępnych w naszym asortymencie. Dlaczego warto się nad nią pochylić? Ponieważ za jej pomocą wszystkie parametry pracy dostosowują się automatycznie do ustawionego napięcia łuku. Wybierając migomat ze sterowaniem synergicznym usprawnisz spawanie dowolnych elementów!

To również warto przeczytać

Popularne marki i kategorie w dziale spawarek

Polecane kategorie
Popularne Marki
Materiały spawalnicze

Zwiń
Więcej

Producenci

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie akceptujesz naszej polityki prywatności prosimy o opuszczenie serwisu.

Akceptuję