- Spawalnictwo
- 0 polubienia
- 1888 odsłony
- 0 komentarze
Spawarka jest urządzeniem, które można znaleźć w większości przydomowych warsztatów, nie mówiąc już o profesjonalnych serwisach czy zakładach przemysłowych. Niektórzy korzystają z nich każdego dnia, inni sporadycznie – ale bez względu na to, w jaki sposób eksploatowany jest tego rodzaju sprzęt elektryczny, warto zawczasu zadbać o urządzenie, by mogło służyć właścicielowi jak najdłużej. Poniżej dzielimy się kilkoma istotnymi poradami dotyczącymi prawidłowego użytkowania urządzeń spawalniczych, co pomoże przedłużyć ich żywotność i w pełni wykorzystać ich funkcjonalność.
Jakość urządzenia ma znaczenie
Ogromny wpływ na to, jak będzie eksploatowane urządzenie spawalnicze ma jego jakość. Nie da się ukryć, że im lepszą spawarką pracujesz, tym większa szansa, że będzie to sprzęt bezawaryjny i możliwie wszechstronny. Zatem już na etapie wyboru nowego modelu warto przemyśleć to, jak często będzie użytkowany i jak będzie to wpływało na jego stan techniczny. Dobrze jest wybierać modele marek nieco bardziej znanych zamiast tanich urządzeń bez oznaczenia producenta – a takich jest niestety na rynku całkiem sporo. Nie warto przy tym dokonywać zakupów w zwykłych marketach – oferta wszelkiego rodzaju specjalistycznych sklepów udostępnia sprzęt na każdą kieszeń, a przy tym ze sprawdzonych źródeł.
Nie chodzi oczywiście o to, by kupować najdroższe spawarki. Nawet te nieco tańsze mogą zaskoczyć wysokim poziomem wykonania i trwałością. Z całą jednak pewnością to właśnie markowe wyposażenie, takie jak spawarki migomaty czy MMA będą bardziej żywotne, zwłaszcza przy intensywnym używaniu w trakcie prac serwisowych, naprawczych czy budowlanych.
Przede wszystkim – producent wie lepiej!
Producent Twojej spawarki wie najlepiej, w jaki sposób można używać urządzenia, by jak najdłużej zachowało swoją funkcjonalność. Nawet, jeśli to nie jest Twoja pierwsza spawarka w życiu i jesteś już całkiem doświadczonym spawaczem, zawsze zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi przedstawioną przez producenta. Podane są w niej nie tylko informacje związane z prawidłowym używaniem modelu, ale producent często zamieszcza też wskazówki dotyczące symptomów najczęściej spotykanych awarii czy niewielkich usterek.
W tym miejscu dobrze jest także zapoznać się z podanymi parametrami technicznymi, z których najistotniejszy jest oczywiście cykl pracy spawarki – stosując się do podanych wytycznych można stosować urządzenie bez obaw o przegrzanie, które mogłoby prowadzić do uszkodzeń. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy urządzenie wyłącza się automatycznie po przekroczeniu zalecanego czasu użytkowania – ma to negatywny wpływ na sprawność sprzętu. Powtarzające się sytuacje tego rodzaju mogą z czasem doprowadzić również do poważniejszych uszkodzeń. Chociaż spawarki inwertorowe są pod tym kątem odporniejsze od chociażby modeli transformatorowych, nadal będą potrzebowały dłuższej chwili do wychłodzenia się.
Duże znaczenie ma również prawidłowa konserwacja urządzenia, zarówno wówczas, gdy jest wykorzystywane sporadycznie, jak i codziennie. Sporo wskazówek dotyczących prawidłowego dbania o stronę techniczną znajdziesz we wspomnianej już instrukcji obsługi – stąd tak istotne jest zapoznanie się z tym dokumentem.
Konserwacja spawarki
Jeśli korzystasz ze swojej spawarki regularnie, na przykład codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, za każdym razem powinieneś:
- sprawdzić stan okablowania – wszelkie przetarcia czy naderwania, nawet jeśli wyglądają niegroźnie, powinny eliminować użycie spawarki do czasu wymiany przewodów,
- po każdym spawaniu oczyścić z odprysków poszczególne elementy, w tym przewód masy czy dyszę gazową,
- regularnie usuwać zanieczyszczenia, takie jak kurz czy większy pył mogące osiadać na podzespołach urządzenia – do tego celu warto stosować sprężone powietrze,
- kontrolować mocowanie poszczególnych elementów – najlepiej przed rozpoczęciem pracy.
W przypadku wykorzystywania spawarki rzadziej, na przykład kilka razy w miesiącu, także należy umiejętnie zadbać o jej konserwację. Nawet nieużywana może być bowiem narażona na czynniki prowadzące do uszkodzeń. Należy zatem przechowywać ją w suchym miejscu, unikając możliwości jej zakurzenia czy zapylenia. Przed pierwszym użyciem po dłuższym spoczynku sprzęt warto ponownie przejrzeć i wykonać czynności jak powyżej. Podkreślamy przy tym, że każda zauważona nieprawidłowość powinna skłonić Cię do zaprzestania używania spawarki i oddania jej do serwisu.
Pamiętaj o wymianie części eksploatacyjnych
Poza sprawdzaniem stanu technicznego przewodów zasilających konieczne jest również kontrolowanie stopnia wyeksploatowania poszczególnych części uchwytów spawalniczych, takich jak dysze gazowe, końcówki czy też łączniki prądowe. Są to elementy niedrogie, które można znaleźć także w naszym asortymencie. Warto kupić wcześniej kilka kompletów, by móc zamontować nowe w razie przepalenia poprzednich. Znacznie przyspieszy to pracę i ułatwi bieżące odświeżanie urządzenia.
W przypadku innych elementów i podzespołów wewnętrznych nie warto już samodzielnie zajmować się wymianą. W sytuacji, gdy urządzenie objęte jest jeszcze gwarancją producenta takie działanie może zwyczajnie prowadzić do jej utraty. Starszy, ale nadal sprawny sprzęt naprawiany na własną rękę można natomiast łatwo zniszczyć i wywołać nieusuwalne już usterki. Wszelkie niepokojące objawy ze strony urządzenia należy zgłaszać – czy to w autoryzowanym punkcie marki, czy też w sprawdzonym serwisie naprawczym. Nie zalecamy również wprowadzania jakichkolwiek samodzielnych modyfikacji spawarki – z tych samych względów, jak powyżej.
Prawidłowe używanie spawarki
Niezaprzeczalnie największy wpływ na eksploatację urządzenia ma prawidłowe używanie spawarki – czyli, jak wspomnieliśmy, zgodnie z instrukcją obsługi oraz w oparciu o posiadaną wiedzę czy doświadczenie. Oczywiście nie oznacza to, że hobbyści nie mogą w ogóle wykorzystywać urządzeń spawalniczych – istotne jest to, by takie prace wykonywać świadomie i znając przynajmniej podstawy działania spawarki. Niedopuszczalne jest przy tym korzystanie ze sprzętu przez osoby zupełnie niedoświadczone czy przez dzieci!
W trakcie spawania konieczne jest także kontrolowanie zachowania urządzenia. Jeśli spawarka nie działa prawidłowo i inaczej niż dotychczas, natychmiast wyłącz ją i odłącz ją od zasilania. Po wystygnięciu urządzenia przyjrzyj mu się dokładnie – w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego działania zgłoś awarię w serwisie gwarancyjnym lub pogwarancyjnym.
Warunki przeprowadzania prac także wpływają na stan spawarki
Przyjmując, że przed podjęciem pracy przeprowadziłeś kontrolę techniczną urządzenia, powinieneś zadbać również o odpowiednie warunki do spawania. Mniej więcej 4 do 5 metrów wokół Ciebie nie powinny znajdować się żadne materiały łatwopalne, do których mogłyby przykleić się odpryski z elektrody i wywołać pożar lub poważną awarię urządzenia. Przyjrzyj się również okablowaniu – w trakcie spawania żaden przewód nie powinien się skręcać i opierać o źródło prądu.
Równie istotna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym będą wykonywane prace spawalnicze. Absolutnie nie zaleca się używania spawarki w miejscach zawilgoconych i zapylonych. Jeśli urządzenie nie jest przystosowane do prac terenowych, nie powinno się używać go na wolnym powietrzu. W przypadku dostosowania do takich warunków nadal należy unikać pracy w trakcie opadów atmosferycznych.
Bardzo ważne jest także prawidłowe transportowanie spawarki. Większość modeli dostępna jest w sprzedaży razem z dopasowaną walizką, która upraszcza proces przenoszenia czy przewożenia urządzenia. Jeśli takich akcesoriów nie posiadasz, pamiętaj, by urządzenie trzymać zawsze za specjalny pasek lub uchwyt, które są wbudowane w konstrukcję spawarki. Absolutnie nie wolno trzymać czy przenosić sprzętu trzymając go za przewód zasilający! Grozi to naderwaniem kabla lub jego całkowitym wyrwaniem.
Podsumowanie
Im bardziej zadbasz o swoją spawarkę od momentu jej zakupu, tym większa jest szansa, że będzie Ci służyła przez wiele następnych lat. Równie ważne jest także pracowanie w odpowiednich warunkach i otoczeniu.
Spawarka ESAB Warrior 400iW CC/CV -...
Spawarka Magnum MIG 250/2 Dual Puls...
Spawarka Magnum MIG 208 MMA NV - zestaw
Spawarka Kemppi MinarcMIG Evo 200 -...
Spawarka Sherman DIGITIG 201 M-PRO -...
Spawarka Sherman DIGITIG 200 AC/DC...
Spawarka ESAB Rogue ET 200iP PRO -...
Spawarka Spartus ProTIG 3000 DC - zestaw
Spawarka Sherman DIGITIG 315 AC/DC...
Spawarka Weldman ARC 212 - zestaw
Spawarka Schweisskraft Craft-Stick...
Spawarka Ideal Praktik MINI 2100 -...
Spawarka Ideal Praktik 220 LED...
Spawarka Spartus EasyARC 165 - zestaw
Zobacz co przeglądali inni!
- Spawarki MIG|MAG
- Spawarki TIG
- Spawarki MMA
- Druty spawalnicze MIG | MAG
- Druty spawalnicze | pręty TIG
- Elektrody spawalnicze
- Przyłbice spawalnicze
- Fartuchy spawalnicze
- Rękawice spawalnicze
- Uchwyty spawalnicze MIG|MAG
- Uchwyty spawalnicze TIG
- Uchwyty elektrodowe
- Butle gazowe
- Kątowniki spawalnicze
- Zestawy narzędzi