Przecinarki plazmowe - plazma do cięcia metalu
Przecinarka plazmowa Magnum CUT 80/2 IGBT Dual 230/400 V
Przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 50K - zestaw
Przecinarka plazmowa Ideal Plasma 45 PRO
Przecinarka plazmowa Weldman Plasma 110 HF
Spawarka Sherman DIGITIG 204 Quattro z przecinarką plazmową
Przecinarka plazmowa ESAB Cutmaster 100
Przecinarka plazmowa ESAB Cutmaster 120
Przecinarka plazmowa Magnum CUT 100 IGBT v2
Przecinarka plazmowa Magnum CUT 160 IGBT v2
Przecinarka plazmowa Magnum Air Plazma 85 CHF v2
Przecinarka plazmowa Magnum Air Plazma 45 HF
Nowoczesne przecinarki plazmowe
W naszej ofercie sprzedażowej dostępne są nowoczesne przecinarki plazmowe przystosowane do pracy w różnych warunkach. Podobnie, jak spawarki, także te urządzenia wykorzystują do pracy działanie łuku elektrycznego. Dostępne w sprzedaży przecinarki pozwalają na szybkie i precyzyjne cięcie materiałów różnej grubości i wykonanych z metali takich, jak stale węglowe, aluminium czy mosiądz. W asortymencie centrum znajduje się sprzęt znanych i cenionych marek, gwarantujących najwyższą jakość działania.
Jak przebiega cięcie plazmowe?
Cięcie plazmowe to technika obróbki metalu polegająca na miejscowym stopieniu jego powierzchni i wyrzucaniu go z powstającej szczeliny cięcia. Za topienie metalu odpowiada elektryczny łuk plazmowy charakteryzujący się wysoką energią kinetyczną, do którego zajarzenia dochodzi między elektrodą i powierzchnią poddawaną cięciu.
Przez zajarzony łuk elektryczny zostaje przepuszczony sprężony gaz. W procesie tym ulega on jonizacji, przekształcając się właśnie w plazmę. Gazem wykorzystywanym w czasie cięcia może być po prostu powietrze, ale w przypadku urządzeń o bardziej przemysłowym przeznaczeniu możliwe jest stosowanie także mieszanek powietrza z argonem czy dwutlenkiem węgla.
Kompletna przecinarka plazmowa składa się z kilku elementów. Podstawą urządzenia jest źródło prądu z układem sterowania umożliwiającym ustawienie oczekiwanych parametrów pracy. Kolejny moduł stanowi sprężarka powietrza, która doprowadza gaz do palnika gazowego z uchwytem. Ostatnim elementem jest przewód masowy z zaciskiem, który należy podpiąć do metalu poddawanego cięciu.
Możliwości wykorzystania przecinarek plazmowych i metody cięcia plazmą
Dostępne w naszej ofercie przecinarki plazmowe to urządzenia niezbędne w wielu przydomowych warsztatach oraz w przestrzeni typowo przemysłowej. W jakich sytuacjach znajdują zastosowanie?
Cięcie plazmowe jest wykorzystywane do obróbki materiałów przewodzących prąd, czyli metali różnego rodzaju. Zaletą tego typu metody cięcia jest możliwość jego natychmiastowego przeprowadzenia – nie jest bowiem wymagane jakiekolwiek wcześniejsze przygotowanie czy obrobienie metalowych elementów. Bez obaw można ciąć plazmowo materiały lakierowane, pokryte farbą, a nawet skorodowane.
Przecinarka plazmowa może być wykorzystywana do prac różnego rodzaju i świetnie radzi sobie z cięciem blach, rur, a także elementów ażurowych, jak siatki metalowe. Wykorzystuje się ją także przy obróbce części konstrukcyjnych, kątowników. Palnik pracujący w przecinarce plazmowej umożliwia cięcie na różne sposoby, w zależności od potrzeb użytkownika. Nasze urządzenia pozwalają na wykonywanie cięcia:
- do krawędzi – standardowo,
- według wzoru (szablonowo),
- pod kątem (tak zwane ukosowanie),
- typu żłobienie – by uzyskać wyżłobienie w materiale,
- kilku warstw blach jednocześnie.
Niektóre modele, takie jak przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 130 CNC mogą być użytkowane również w systemach automatycznych, co zazwyczaj wykorzystują większe podmioty produkcyjne czy serwisowe.
Wykorzystanie przecinarek plazmowych CNC pozwala szybciej i przy niższych kosztach eksploatacji ciąć materiały wykonane z metalu, w tym z żeliwa i staliwa. Stosowanie urządzeń w procesach zautomatyzowanych wiąże się z uzyskiwaniem gładszych powierzchni cięcia. Bazowanie na systemie CNC, to jest z wykorzystaniem komputerowego sterowania numerycznego gwarantuje wysoką precyzję działania przecinarki. Programowanie ustawień zgodnie z przyjętymi w projekcie parametrami umożliwia tworzenie wieloseryjnych, identycznych cięć, nawet o bardzo skomplikowanych kształtach, bez konieczności ingerencji operatora maszyny.
Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie przecinarki plazmowej?
Efektywność sprzętu takiego, jak przecinarka plazmowa zachęca coraz więcej użytkowników do zakupu urządzenia na własność. W jaki jednak sposób dokonać selekcji i wybrać model, który w pełni odpowiadać będzie wszystkim oczekiwaniom?
Wybierając urządzenia do naszego asortymentu, kładliśmy duży nacisk na to, by w sprzedaży znalazły się modele bardzo zróżnicowane pod kątem parametrów, a więc i ceny. Decydując się na zakup takiego sprzętu, zalecamy zatem nie tylko skupienie się na marce czy kosztach, ale przede wszystkim na parametrach, od których zależy sprawna i wydajna praca przy cięciu plazmowym.
Przecinarki do cięcia plazmą, podobnie jak spawarki, mają określony przez producenta cykl pracy. Nawet jeśli urządzenie ma być użytkowane jedynie do drobnych prac domowych czy warsztatowych, zalecamy wybór wariantu charakteryzującego się cyklem wynoszącym nie mniej niż 60%.
Wybierając urządzenie, które zapewni najlepszą pracę w różnych warunkach, konieczne jest również zwrócenie uwagi na takie parametry, jak:
- amperaż – czyli maksymalny prąd cięcia wpływający na to, jaką grubość materiału może obrabiać przecinarka i z jaką prędkością cięcia,
- maksymalna grubość cięcia – określająca oczywiście, do jakiej grubości przecinarka jest w stanie ciąć metal,
- sposób chłodzenia uchwytu – niektóre przecinarki korzystają z chłodzenia wentylatorem, zabezpieczającym przed przeciążeniem termicznym,
- zasilanie – jedno lub trójfazowe (230 lub 400 V).
Grubość cięcia i metody zajarzenia łuku
Dobierając model w odniesieniu do grubości cięcia, przyszły użytkownik przecinarki musi brać pod uwagę dwie wartości: cięcie jakościowe oraz rozdzielające. W przypadku tego pierwszego podana maksymalna grubość materiału określa, do ilu milimetrów możliwe jest przeprowadzenie cięcia z uzyskaniem gładkiej krawędzi dobrej jakości. Cięcie rozdzielające definiuje natomiast maksymalną grubość materiału bez konieczności zachowania wysokiej klasy krawędzi metalu.
W zależności od konstrukcji danego urządzenia do cięcia plazmą można też upewnić się, z jakiego sposobu zajarzenia łuku elektrycznego korzysta dana przecinarka. Standardowo do zajarzenia dochodzi stykowo, to jest w wyniku kontaktu elektrody z metalem poddawanym cięciu.
Wybrane urządzenia tej kategorii, jak na przykład przecinarka plazmowa Ideal Expert Plasma 80 HF są wyposażone w system bezstykowego zajarzania łukiem pilotażowym HF. W tym przypadku przecinarka wykorzystuje wbudowany jonizator do uzyskania zapłonu bez stykania elektrody z powierzchnią materiału.
Bogaty wybór urządzeń do cięcia plazmą
W ofercie centrum znajdują się przecinarki plazmowe znanych marek, takich jak ESAB, Sherman, Magnum czy Walder Fantasy. Konstrukcje poszczególnych modeli pozwalają na przenoszenie ich dzięki wbudowanym uchwytom, a bogate pakiety akcesoriów i niezbędnych dodatków ułatwiają zakup kompletnego zestawu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą! W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dostępnego asortymentu nasi doradcy udzielą dodatkowych wyjaśnień.
Prosto z naszego bloga
Popularne marki i przydatne linki
Materiały spawalnicze
|
Popularne Marki
|
Pozostałe
|