Przewody spawalnicze

Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Kable spawalnicze

W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są kable spawalnicze przeznaczone do użytku ze spawarkami każdego typu. Klientom oferujemy różne warianty okablowania, zawsze w najkorzystniejszych cenach. W sprzedaży nie brakuje najczęściej poszukiwanych wyrobów, dzięki którym spawanie staje się nie tyle prostsze, co w ogóle możliwe!

Kable do spawarki inwertorowej – rodzaje

Do prawidłowej pracy spawarki inwertorowej potrzebne są przewody spawalnicze. Ich zadaniem jest łączenie urządzenia bezpośrednio ze spawanym materiałem. W takim przypadku mówi się o kablach masowych. Jeżeli w trakcie spawania będziesz korzystać z metody i spawarki MMA, masz do czynienia z przewodem elektrodowym. Ponadto na rynku dostępne są również kable połączeniowe, które znajdują zastosowanie w przypadku konieczności zestawienia ze sobą urządzenia spawalniczego i podajnika drutu.

W naszej ofercie przeważającą grupę produktową tworzą przewody masowe. Wśród wyrobów różnych producentów znajdują się także kable elektrodowe.

Przewód spawalniczy i jego konstrukcja

Zakup odpowiednich przewodów spawalniczych nie wydaje się zadaniem skomplikowanym czy wręcz trudnym – wystarczy wybrać tylko odpowiedni rodzaj i złożyć zamówienie. Jednak nie każdy Klient wie, że dobrej klasy okablowanie do sprzętu spawalniczego powinno charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami.

Przede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się konstrukcji przewodu spawalniczego. Może być zbudowany jednożyłowo lub wielożyłowo, z elementów miedzianych lub też ze stopów zawierających miedź. Warianty zbudowane z wielu żył są niezwykle funkcjonalne – nie muszą być wykorzystywane tylko do spawania łukowego, współpracują również z takimi urządzeniami, jak przecinarki plazmowe.

Żyły wewnętrzne kabli spawalniczych pozostają zabezpieczone za pomocą odpowiednio trwałej izolacji. Powłoka zewnętrzna może być wykonana na przykład z gumy, która zachowuje odporność na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne wynikające z częstego zaginania kabla. Zapewnia ponadto odpowiednią elastyczność przewodom, także podczas pracy w nieco niższej temperaturze (na przykład na zewnątrz). Trwała otulina żył przewodu chroni je również przed wnikaniem wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji – smaru, oleju czy oczywiście wody.

Wymagania podstawowe dla kabli spawalniczych

Wbrew pozorom od kabli spawalniczych wymaga się naprawdę wiele. Dlaczego? Ponieważ ze spawarek korzysta się w różnych warunkach i często odmiennym otoczeniu – nie zawsze tylko w domu czy niewielkim warsztacie. Z tego względu przewody z tej kategorii produktowej powinny być wykonane solidnie i z komponentów zapewniających bezpieczną pracę w każdej sytuacji.

Każde urządzenie spawalnicze, nawet niewielka spawarka do czysto domowego użytku, może wytwarzać i pracować z prądem o wysokich parametrach. To oznacza, że okablowanie zastosowane z takim sprzętem powinno charakteryzować się odpowiednio dużym przekrojem. Ponieważ może też pracować w bardzo odmiennych warunkach termicznych, wybierając produkt koniecznie sprawdź zakres temperaturowy każdego wariantu.

Nie musisz często pracować w nietypowej pozycji czy w trudno dostępnych miejscach, aby kabel spawalniczy ulegał nieplanowanym skręceniom i zagięciom – wystarczy nieprawidłowe, szybkie złożenie go i schowanie, by narazić zewnętrzną powłokę na pęknięcia i rozdarcia. Stąd, im lepszej jakości przewody zakupisz, tym dłużej będą służyć Ci bezawaryjnie.

Dobierz odpowiedni przekrój kabla spawalniczego

Proces spawania powinien zawsze przebiegać w sposób kontrolowany i maksymalnie bezpieczny dla spawacza i jego otoczenia. Ważne jest skontrolowanie stanu technicznego spawarki, ale i umiejętne dobranie, a później także podłączenie przewodów spawalniczych.

Istotnym czynnikiem związanym z bezpieczeństwem użytkowania okablowania jest przekrój przewodu. Nieprawidłowy, to jest o wartościach niższych, niż jest to wymagane, nie będzie odpowiednio i bezpiecznie pełnił swojej roli. Na szczęście kwestia dostosowania wyboru nie jest aż tak kłopotliwa, jak mogłoby się zdawać – przekrój kabla będzie uzależniony od parametrów spawania, a tym samym związany z pracą samej spawarki i jej danymi technicznymi.

Mniejsze spawarki, których maksymalny prąd spawania mieści się w przedziale od 200 do około 300 A będą zazwyczaj potrzebować przewodu o 35 mm2 średnicy (maksymalnie). Zależność wygląda następująco:

  • przy prądzie spawania do 100 A – przekrój wynosi 6 mm2,

  • między 100 – 120 A kabel powinien mieć od 10 mm2 w przekroju,

  • dla wartości do około 200 A wystarczy kabel spawalniczy 16 mm2.

Przewody spawalnicze dla profesjonalistów

Profesjonalni, zawodowi spawacze korzystają ze spawarek o znacznie wyższej mocy i prądzie spawania. Stąd przewody spawalnicze dla tego rodzaju urządzeń będą miały znacznie większy przekrój żyły niż wspomniane wyżej kable do modeli „mniejszego kalibru”.

Spawarki do użytku przemysłowego pracują często z prądem spawania przekraczającym 350 A. W związku z tym także dla sprzętu profesjonalnego wyliczono odpowiednie wartości przekroju kabli. Do urządzeń spawalniczych powyżej 350 A przewidziano zatem przewód 50 mm2, a duże spawarki działające przy maksymalnym prądzie spawania powyżej 500 A będą potrzebować kabli o przekroju 95 lub nawet 120 mm2.

Zarówno przy spawarkach do użytku hobbystycznego, jak i tych w pełni profesjonalnych można trzymać się dość prostego założenia – bezpieczniej jest wybrać przewód o nieco większym przekroju niż zakładano, aniżeli ryzykować mniejszy, który przy obciążeniu z sieci nie spełni swojej roli i może nawet doprowadzić do awarii spawarki i przepalenia jej podzespołów.

Kabel spawalniczy – znajdź odpowiedni w naszej ofercie!

Nasi Klienci mogą wybierać spośród wielu wariantów kabli spawalniczych. W sprzedaży dostępne są obecnie przewody o zarówno niewielkich przekrojach, jak i te przeznaczone do użytku przy znacznych wartościach prądu spawania.

W ofercie dostępne są ponadto komplety przewodów marki Lincoln Electric. W razie takiej potrzeby nasi doradcy z chęcią udzielą dodatkowych informacji dotyczących poszczególnych produktów, a także pomogą w doborze odpowiedniego modelu.

Polecane marki i kategorie w dziale Zgrzewarki

Polecane urządzenia warsztatowe
Popularne Marki
Popularne produkty
Filtruj według
Cena
Producenci
Filtruj
Produkt dodany do listy ulubionych.
Produkt został dodany do porównania.