Elektrody wolframowe

Pokazano 1-20 z 56 pozycji

Elektrody wolframowe

W naszej ofercie znajdują się elektrody wolframowe, czyli elektrody nietopliwe wykorzystywane w spawaniu metodą TIG. Klasyczne wykonane są całkowicie z wolframu (charakteryzującego się bardzo wysoką temperaturą topnienia), dostępne są także warianty uzupełnione różnymi dodatkowymi składnikami uszlachetniającymi, ułatwiającymi spawanie materiałów wielu rodzajów.

Elektroda wolframowa i jej znaczenie w spawaniu TIG

Elektroda wolframowa i jej główna cecha, czyli nietopliwość, to ważny element procesu spawania metodą TIG. Za jej pomocą dochodzi do zajarzenia i utrzymania łuku elektrycznego, którego wysoka temperatura prowadzi do nadtopienia metalu poddawanego obróbce spawalniczej. Elektroda, w odróżnieniu od chociażby wariantów otulonych, nie ulega stopieniu. Przetopienie rowka spawalniczego prowadzi do połączenia się elementów metalowych, a wprowadzenie dodatkowego spoiwa nie zawsze jest konieczne.

O nietopliwości elektrod decyduje ich zawartość – składają się w całości lub w przeważającej ilości z wolframu, którego temperatura topnienia przekracza 3500 stopni Celsjusza. Kolejną istotną cechą tego materiału jest dobre przewodnictwo energii cieplnej oraz prądu – ma to ogromny wpływ na stabilne utrzymanie łuku w trakcie spawania. I chociaż elektroda wolframowa nie ulega nadtapianiu, to po pewnym czasie jej użytkowania pojawiają się w jej strukturze niewielkie ubytki.

Dodawane do wolframu pierwiastki, takie jak tor, lantan czy cer wpływają na poprawę odporności elektrody nietopliwej. Nie pozostają także obojętne na proces ustabilizowania łuku spawalniczego i w ogólnym rozrachunku ułatwiają spawanie różnorodnych materiałów.

Rodzaje elektrod wolframowych

O tym, jakiego rodzaju jest elektroda nietopliwa decyduje jej skład. Jak już określiliśmy wyżej, warianty składające się tylko i wyłącznie z wolframu są określane elektrodami wolframowymi. Dodawane do nich tlenki uszlachetniające wpływają ostatecznie właśnie na to, z jakim typem elektrody masz do czynienia. Stąd też można wymienić:

  • elektrody lantanowe – zawierające lantan,

  • elektrody cerowe – w których składzie znajduje się cer,

  • elektrody torowane – w których zastosowano dodatek toru.

Poszczególne rodzaje takich elektrod nietopliwych zostały dodatkowo oznaczone kolorystycznie, co ułatwia ich szybkie rozróżnianie. Zawarte w nich tlenki, wpływając na proces spawania, pozwalają na wybór określonego typu elektrody względem materiału poddawanego łączeniu.

Elektrody wolframowe – kolory poszczególnych wariantów

W ofercie sklepu znajdują się elektrody wolframowe w różnych kolorach, świadczących o składzie danego wariantu. Poniżej znajdziesz przygotowaną przez nas listę, dzięki której bez większego trudu wybierzesz elektrodę odpowiednią do zaplanowanych prac spawalniczych.

Elektroda wolframowa zielona (WP)

Zielone elektrody wolframowe produkowane są w całości z wolframu. W ich składzie znajduje się 99,5% tego pierwiastka – resztę stanowią zanieczyszczenia poprodukcyjne, które nie mają większego wpływu ani na stabilizację łuku elektrycznego, ani na jakość uzyskanego spawu. Takie elektrody polecane są szczególnie do spawania prądem zmiennym (AC) takich materiałów, jak aluminium czy magnez. Minusem elektrod zielonych jest ich dość szybkie zużywanie się, zwłaszcza w przypadku spawania prądem stałym (DC), stąd nie jest to zalecane.

Elektroda wolframowa złota (lantanowa – WL15)

Elektroda lantanowa w kolorze żółtym w 98,5% składa się z wolframu, pozostała część to tlenek lantanu. Ten typ elektrod możesz traktować jako dość uniwersalny, w dodatku bez trudu radzi sobie w pracy przy prądzie zmiennym i stałym. Spawacze podkreślają, że cechuje się dobrym zajarzeniem łuku oraz utrzymaniem go w stabilnym stanie. Ich ostrzejszy szpic utrzymuje się przez dłuższy czas użytkowania, a to z kolei pozwala na wygodne i wydajne spawanie stali nierdzewnej. Elektrody wolframowe złote możesz wykorzystać także w przypadku obróbki miedzi, stali wysokostopowej oraz niklu czy aluminium. Dzięki dodaniu lantanu uzyskać można wysoką jakość spawu.

Elektroda wolframowa czerwona (torowana – WT20)

W elektrodzie czerwonej 2% składu stanowi tor, resztę wolfram. To wyjątkowo popularny rodzaj, cieszący się dobrą opinią ze względu na wysoką trwałość oraz niski stopień wytrącania się wolframu do spoiny. Stosowana zarówno do spawania prądem stałym, jak i prądem zmiennym, bez uszczerbku na jakości wykonanego spawu. Dzięki nawet niewielkiej ilości toru znajdującego się w czerwonej elektrodzie dochodzi do wzmocnienia emisji elektronów płynących bezpośrednio z samej elektrody, to z kolei przekłada się na szybką i odczuwalną stabilizację łuku spawalniczego. Nadaje się do spawania stali, niklu, tytanu czy miedzi. Uwaga, ze względu na radioaktywność toru zaleca się zachowanie ostrożności przy ostrzeniu końcówki elektrody, by nie wdychać powstającego pyłu.

Elektroda wolframowa niebieska (lantanowa – WL20)

W tym wariancie elektrody lantanowej znajduje się 2% lantanu. Jest to produkt o uniwersalnym przeznaczeniu, zapewniający sprawny zapłon oraz utrzymanie stabilnego łuku elektrycznego. Nadaje się również do spawania z użyciem plazmy. Spoina powstająca przy spawaniu niebieską elektrodą wolframową cechuje się bardzo dobrą jakością i trwałością. Przez użytkowników traktowana jest jako zamiennik dla wariantów czerwonych (z torem). Przeznaczona do spawania takich metali i ich stopów, jak: tytan, miedź, aluminium, magnez. Wykazuje ponadto świetne właściwości przy spawaniu stali wysokostopowych i niestopowych.

Elektroda wolframowa szara (cerowa – WC20)

W składzie elektrody szarej znajduje się 98% wolframu i 2% ceru. Ten rodzaj i jego właściwości można porównać z cechami elektrod zawierających tor. Poleca się używanie takich elektrod do spawania delikatnych detali, w tym cieńszych blach czy elementów niewielkich rozmiarów. Najlepsze rezultaty osiągniesz przy spawaniu prądem DC, ale bez większych nieprawidłowości wykorzystasz je spawając prądem zmiennym (AC). Szara elektroda stosowana jest w trakcie spawania stali węglowej i nierdzewnej, a także niklu i magnezu. Jest traktowana również jako dobra elektroda wolframowa do aluminium.

Popularne produkty i producenci

Urządzenia idealne do warsztatu
Sprawdzeni producenci
Urządzenia i akcesoria spawalnicze
Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj
Produkt dodany do listy ulubionych.
Produkt został dodany do porównania.