Zgrzewarka

7 produktów
1 - 7 of 7

Filtruj produkty :

Zgrzewarka jest urządzeniem, które stanowi praktycznie obowiązkowe wyposażenie warsztatów, przede wszystkim samochodowych i blacharskich. Nazywana także spotterem pozwala na szybką naprawę uszkodzonej karoserii. Urządzenia tego rodzaju znajdziesz oczywiście w ofercie naszego centrum spawalniczego!

Zgrzewarka do blach i możliwości jej wykorzysta...

Zgrzewarka jest urządzeniem, które stanowi praktycznie obowiązkowe wyposażenie warsztatów, przede wszystkim samochodowych i blacharskich. Nazywana także spotterem pozwala na szybką naprawę uszkodzonej karoserii. Urządzenia tego rodzaju znajdziesz oczywiście w ofercie naszego centrum spawalniczego!

Zgrzewarka do blach i możliwości jej wykorzystania

Jak działa zgrzewarka do blach? Jak można wykorzystać jej właściwości podczas prac serwisowych? Spotter blacharski to urządzenie funkcjonalne i skuteczne, do tego może być używany nie tylko przez profesjonalne serwisy, ale i w warunkach domowych czy półprofesjonalnych.

Zgrzewarki, podobnie jak spawarki, mogą opierać się na konstrukcji transformatorowej i inwertorowej. Jak wskazuje sama nazwa, służą do zgrzewania blachy, co przekłada się na możliwość naprawy części karoserii, które uległy wgnieceniu czy innego rodzaju odkształceniom. Przy odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach spotter staje się narzędziem niezwykle precyzyjnym. Prawidłowe ustawienie parametrów pracy zgrzewarki powinno zapobiegać termicznym uszkodzeniom metali, co niestety może się zdarzyć w przypadku stosowania metody palnikowej, gdzie blachę rozgrzewa się za pomocą ognia. Nieumiejętne wykorzystanie palnika gazowego często kończy się odkształceniem całego lub części naprawianego obszaru.

Spottery służą przede wszystkim do reparowania zniekształceń blachy karoseryjnej, w tym także elementów sporych rozmiarów, to jest dachu, maski czy drzwi auta. Jako urządzenia wszechstronne pozwalają również na przeprowadzanie drobniejszych prac, na przykład związanych z naprawą słupków, progów czy błotników. Ogromną zaletą korzystania ze zgrzewarek blacharskich jest możliwość zachowania wszystkich mechanicznych funkcji danego elementu poddawanego obróbce.

Spotter do blach – jak to działa?

Nowoczesne zgrzewarki do blach są urządzeniami wyposażonymi w system sterowania mikroprocesorowego, co pozwala na prawidłowe dobranie parametrów zgrzewania względem samej blachy, jak i uszkodzenia, które chcesz usunąć. Takie urządzenia mogą także pracować w określonym trybie, na przykład jednostronnego zgrzewania, wyciągania blach, ich rozgrzewania czy nawet przecinania.

Zgrzewanie elektryczne, jako forma zgrzewania oporowego (inaczej zwarciowego), które przeprowadza się z użyciem spottera do blach, jest procesem prowadzącym do rozgrzania elementów do temperatury graniczącej z temperaturą topnienia. Uzyskuje się wówczas stan plastyczny czy też inaczej go określając „ciastowaty”, co ułatwia połączenie czy wyciągnięcie blachy i zniwelowanie jej zniekształceń.

Uzyskane miejsce połączenia określa się jako „zgrzeinę” – analogicznie do spoiny w przypadku spawania. Taką metodą można wykonać zgrzewanie punktowe i liniowe lub garbarowe czy czołowe.

Spotter przypomina wyglądem spawarkę, jednak ze względu na sposób jego wykorzystania najczęściej umieszczany jest na specjalnym wózku, co ułatwia korzystanie z niego podczas prac blacharskich. Każda zgrzewarka wyposażona jest w przewód roboczy oraz przewód masowy, a pracę wykonuje się z użyciem elektrod – odmiennych dla poszczególnych rodzajów blachy oraz prac (inne do zgrzewania jednostronnego, inne dla spęczania, jeszcze inne dla blachy falistej). W zestawie ze spotterem mogą znaleźć się także podkładki czy wybijaki, czyli akcesoria niezbędne do wykonania różnego rodzaju napraw.

Rodzaje zgrzewarek blacharskich

Na rynku dostępne są zgrzewarki blacharskie różnych marek i rodzajów. W zależności od przeznaczenia można wymienić wśród nich spottery typu basic oraz combi. Pierwszy typ to urządzenia przeznaczone do drobniejszych prac warsztatowych, najczęściej zasilane napięciem 230 V, co pozwala na wykorzystywanie ich właśnie w warunkach „domowych” czy też półprofesjonalnych. Jako lekkie i stosunkowo niewielkie zgrzewarki służą do takich prac, jak obkurczanie blachy miejscowo.

Drugi typ, combi, jest uznawany za sprzęt profesjonalny i użytkowany w pracach typowo masowych, zarówno w warsztatach pojazdowych, jak i w przemyśle motoryzacyjnym. Takie urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym, zazwyczaj mają też bogatsze wyposażenie i lepsze parametry techniczne. Ponieważ moc zgrzewarek combi jest większa niż modeli basic, korzystają one z napięcia 400 V.

W przypadku spotterów wykorzystywanych w pracach blacharskich można umownie podzielić je ze względu na stosowaną metodę zgrzewania na:

  • zgrzewarki punktowe – technika punktowego zgrzewania wykorzystywana jest w przypadku cieńszych blach, które w trakcie procesu są cały czas dociskane elektrodami,

  • zgrzewarki liniowe – z elektrodami w kształcie krążków, które przesuwając się wzdłuż planowanego łączenia tworzą szczelną zgrzeinę.

Zgrzewarka do blachy – jaką wybrać?

Planując zakup zgrzewarki do blachy warto kierować się kilkoma czynnikami, które wpływają tak na funkcjonalność urządzenia, jak i jego trwałość. Jest to sprzęt o maksymalnym prądzie zgrzewania oscylującym w granicy kilku tysięcy amperów, a także o znacznej mocy (zazwyczaj od 10 kW wzwyż), zatem w przypadku prac przemysłowych czy planowanej intensywnej eksploatacji dobrze jest zdecydować się na model o możliwie najwyższych wartościach wskazanych przez producenta. W przypadku warsztatów przydomowych czy w niewielkich serwisach zgrzewarki o mniejszej mocy także powinny doskonale sobie radzić. Oczywiście przed wyborem upewnij się, czy dane urządzenie zostało także wyposażone w stosowne systemy bezpieczeństwa.

Dla wielu Klientów o wyborze określonego modelu decyduje jego marka. W naszej ofercie dostępne są zgrzewarki blacharskie Weldman oraz Ideal. Urządzenia tych firm cechuje świetna jakość, bezawaryjność oraz przystępna cena. Do asortymentu wprowadziliśmy przy tym najnowocześniejsze zgrzewarki, które są sterowane mikroprocesorowo.

Nasze spottery możesz kupić jako urządzenia samodzielne lub w gotowych zestawach. W tym przypadku otrzymujesz niezbędne wyposażenie dodatkowe oraz akcesoria, które pozwolą Ci wykonać wszystkie prace blacharskie praktycznie natychmiast po otwarciu paczki z zamówieniem. Do zgrzewarki możesz też dokupić zestaw do wyciągania blach – czyli Quick Puller, urządzenie przyspieszające naprawy karoserii.

Polecane marki i kategorie w dziale Zgrzewarki

Polecane urządzenia warsztatowe
Popularne Marki
Popularne akcesoria
Zwiń
Więcej

Zgrzewarka

Producenci

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie akceptujesz naszej polityki prywatności prosimy o opuszczenie serwisu.