Prostowniki samochodowe i rozruchy
Prostownik z rozruchem Ideal Inver Sprint 400
Urządzenie rozruchowe Ideal Booster 2200 PRO
Prostownik z rozruchem Ideal Starter 540 PRO
Prostownik Ideal Smart Charger 15 LCD
Prostownik Ideal Smart Charger 8 LCD
Prostownik Ideal Smart Charger 4 LCD
Prostownik Ideal Smart Charger 2
Prostownik Ideal Expert Charger 25
Prostownik Ideal Expert Charger 15
Urządzenie rozruchowe Ideal X-Starter 15 LiPo PRO
Urządzenie rozruchowe Ideal X-Starter 11 LiPo
Prostowniki w ofercie naszego centrum
W ofercie sprzedażowej centrum dostępne są urządzenia takie, jak prostowniki. Tego rodzaju sprzętu stanowi praktyczną pomoc dla każdego kierowcy, który na swojej drodze będzie musiał zmierzyć się z rozładowanym akumulatorem samochodowym. Ten jest rodzajem baterii, którą, podobnie jak tę w telefonie lub innych urządzeniach elektronicznych, można ładować właśnie za pomocą prostownika.
Jak działa prostownik do akumulatora?
Prostowniki do akumulatorów są urządzeniami elektrotechnicznymi, których zadaniem, jak typowej ładowarki elektrycznej, jest dostarczanie zasobów energii. Poprzez zmianę prądu przemiennego z sieci na napięcie stałe mogą skutecznie naładować akumulator. Aby taki proces przebiegał prawidłowo konieczne jest podłączenie prostownika do akumulatora za pomocą zacisków – czyli klem. Należy się przy tym kierować kolorystyką okablowania. Do bieguna dodatniego baterii konieczne jest przyłączenie czerwonego przewodu, natomiast do bieguna ujemnego należy podłączyć czarny kabel.
Prostowniki inwertorowe dzielą się na kilka kategorii. W zależności od budowy czy też przeznaczenia ładowarek wyróżnia się:
-
prostowniki trakcyjne (lub też tradycyjne, w zależności od stosowanego nazewnictwa) – są to ładowarki przeznaczone do akumulatorów pracujących w dużych maszynach i pojazdach, w tym w wózkach widłowych; tego rodzaju prostowniki są także wykorzystywane w przypadku samochodów o napędzie elektrycznym,
-
prostowniki standardowe – o najprostszej budowie, stosowane chętnie ze względu na brak dodatkowej elektroniki – są niemal bezawaryjne i skuteczne jednocześnie; konstrukcja takich ładowarek opiera się na umieszczonym w korpusie transformatorze, który bez trudu jest w stanie zasilić akumulatory typowych samochodów osobowych,
-
prostowniki mikroprocesorowe – to ładowarki o zdecydowanie zaawansowanej budowie – zastosowany mikroprocesor jest modułem elektronicznym, który steruje praktycznie całym procesem ładowania; zaletą prostownika takiego typu jest także brak konieczności wyciągania baterii z pojazdu – skraca to czas przygotowania akumulatora i ułatwia dalszą regulację parametrów ładowania, do tego można używać go w przypadku baterii tak kwasowo-ołowiowych, jak i żelowych.
Jak wybrać odpowiedni prostownik samochodowy?
Wybór odpowiedniego prostownika jest oczywiście uzależniony od tego, z jakim typem akumulatora samochodowego masz do czynienia. Najprościej kupić model mikroprocesorowy, który naładuje baterie każdego typu, czyli zarówno żelowe, jak i kwasowo-ołowiowe czy też AGM. W przypadku standardowego prostownika musisz być przygotowanym na konieczność samodzielnej regulacji poszczególnych parametrów i takie ich dobieranie, by nie uszkodzić akumulatora.
Prostownik samochodowy musi także odpowiadać wartościom napięcia wyjściowego akumulatora. W sprzedaży dostępne są ładowarki dostosowane do baterii 6, 12 lub 24-woltowych, przy czym zazwyczaj działają one w dwóch wybranych zakresach napięć (np. z akumulatorami 6 i 12-woltowymi lub 12 i 24-woltowymi). Większość prostowników służących do ładowania akumulatorów pracuje przy napięciu zasilającym 230V.
Na jakie jeszcze parametry powinien zwrócić uwagę właściciel auta? Istotną kwestią jest szczytowy prąd ładowania – podawany w amperach. Poszczególne urządzenia charakteryzują się różnymi wartościami, więc przed zakupem upewnij się, czy podany w karcie produktowej amperaż odpowiada pojemności Twojego akumulatora. Według najprostszych obliczeń: zastosuj zasadę, by skuteczny prąd ładowania równał się 10% pojemności baterii (w przypadku akumulatora 40 Ah muszą to być zatem 4 A).
Chociaż Klienci nie zawsze zwracają na to uwagę, bardzo ważne jest także wybieranie prostownika pod kątem jego konstrukcji, to jest wielkości i wagi. Mniejsze i lżejsze modele łatwiej jest przenosić i wykorzystywać w różnych sytuacjach. Prostowniki nieco większe, a tym samym odczuwalnie cięższe są za to zazwyczaj mocniejsze i wykazują wyższe parametry techniczne.
Prostowniki mikroprocesorowe i prostowniki z rozruchem
Wspomniane już prostowniki mikroprocesorowe zdejmują z użytkownika sporo wysiłku, automatycznie dobierając i ustawiając parametry prądu ładowania. Co więcej, model taki, jak Ideal Smart Charger 7 przeprowadzi najpierw stosowną diagnostykę akumulatora, by przerwać proces ładowania w przypadku wykrycia uszkodzeń. Mikroprocesorowy układ sterowania informuje użytkownika o poszczególnych działaniach za pomocą diod typu LED. Prostowniki z mikroprocesorami są najbezpieczniejsze dla akumulatorów, ponieważ nie doprowadzają do ich przeładowania. Proces jest kończony automatycznie w chwili wykrycia całkowitego uzupełnienia zbiornika energii.
Wybrane modele prostowników do ładowania akumulatora mogą być wyposażone w funkcję rozruchu. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia natychmiastowe odpalenie silnika samochodu w przypadku nieprzewidzianej awarii. Jeśli akumulator rozładuje się na skutek pozostawienia włączonych świateł czy też nie będzie działał przez niską temperaturę otoczenia, prostownik z rozruchem, taki jak Magnum Dinamik 840 przyjdzie z szybką pomocą.
Zasady bezpiecznego korzystania z prostownika
Jeśli korzystasz z prostownika standardowego lub też taki planujesz kupić pamiętaj, że przed podłączeniem musisz odpiąć akumulator od instalacji elektronicznej auta. Proces ładowania przebiega wówczas poza pojazdem i warto zadbać o jego odpowiednie warunki – pomieszczenie nie powinno być zbyt wilgotne, a temperatura nie może być ujemna. Prostownik z mikroprocesorem nie stawia już takich wymagań.
Chociaż podłączanie klem wydaje się proste, to nieprawidłowe określenie biegunów akumulatora i tym samym błędne podpięcie przewodów może prowadzić do zwarcia i uszkodzenia bezpiecznika. Najnowocześniejsze prostowniki są przez producentów wyposażone w specjalne systemy osłonowe, które zapobiegają takim wypadkom i blokują proces ładowania w przypadku już zepsutego akumulatora czy też nieprawidłowego podłączenia go.
Ponieważ rozładowania akumulatora nie da się zwykle przewidzieć, zalecamy wożenie w pojeździe także zestawu kabli rozruchowych, takich jak Geko 1500 A. Dzięki nim możliwe będzie bardzo awaryjne odpalenie samochodu – konieczna będzie tylko obecność drugiego pojazdu, który „użyczy” energii.
Popularne marki i kategorie
Sprzęt warsztatowy
|
Popularne Marki
|