Metoda TIG Lift. Tanie wejście w świat spawania tigiem?

Po co to całe spawanie?

Łączenie metali z wykorzystaniem łuku elektrycznego to jedna z najważniejszych technologii wykorzystywanych w przemyśle produkcyjnym. Od pojazdów i statków, przez konstrukcje stalowe, aż po detale w naszych domach. Spawanie, bo o nim mowa, jest kluczem do tworzenia trwałych połączeń między metalami. Jedną z metod, która pozwala m.in. na precyzyjną pracę z drobnymi elementami jest TIG. Jako punkt wejścia do tej metody, głównie dzięki niewielkim nakładom finansowym jakie trzeba ponieść na początku, można potraktować technikę TIG Lift.

Metoda TIG. Do czego się przydaje?

Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas), znane również jako GTAW (Gas Tungsten Arc Welding), to technika spawania łukowego, która korzysta z elektrody nietopliwej z wolframu, oraz gazu do ochrony obszaru spawania przed szkodliwym wpływem atmosfery. Spoiwo w formie drutu podawane jest ręcznie przez spawacza. Są to tzw. „pręty TIG” występujące w różnych odmianach w zależności od ich przeznaczenia.

Metoda TIG jest idealna do łączenia cienkich blach ze względu na jej zdolność wpływania na intensywność łuku. Daje to spawaczowi duże możliwości kontrolowania ciepła podczas spawania i pozwala na uniknięcie przegrzania, oraz deformacji cienkich elementów. Większość innych technik spawania może prowadzić do przebicia blachy, co nie jest tak częstym problemem przy użyciu TIG. 

Technikę TIG wykorzystuje się chętnie w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ ułatwia precyzyjne łączenie, tak kluczowe przy pracach nad częściami samochodowymi, które często mają skomplikowane kształty. Proces pozostawia czyste spoiny, dlatego poleca się go w przypadku elementów, które są widoczne, np. karoserii samochodów. Pozwala to uniknąć konieczności dodatkowego czyszczenia lub szlifowania po spawaniu.

Proces spawania TIG często wybiera się w miejscach, gdzie obecne są urządzenia elektroniczne. Metoda ta nie generuje zakłóceń elektromagnetycznych, które mogą wpływać na działanie sprzętu elektronicznego.

Dzięki precyzyjnej kontroli nad procesem spawania, TIG umożliwia tworzenie trwałych, bezpiecznych i higienicznych produktów. Jest to powód, dla którego technika ta używana jest w przemyśle medycznym. 

Spawanie TIG jest też niezastąpione w produkcji zbiorników do przechowywania i transportu żywności, gdzie czystość spoiny jest kluczowa. Dodatkowo, ze względu na swą precyzję, metody TIG używa się do spawania cienkościennych rur i elementów w systemach przetwarzania żywności, takich jak linie produkcyjne czy maszyny do pakowania.

TIG Lift czyli sposób zapłonu

Metoda TIG Lift jest jedną z technik inicjalizacji łuku w spawaniu TIG. W tej technice, spawacz najpierw dotyka elektrodą powierzchnię materiału, a następnie ją podnosi, co powoduje zapłon łuku. "Lift" w nazwie odnosi się do podnoszenia elektrody po kontakcie z materiałem.

W odróżnieniu od tradycyjnego spawania TIG, gdzie używane jest urządzenie HF (High Frequency) do inicjacji łuku bezdotykowo, metoda Lift nie wymaga spawarki z HF, co czyni ją prostszą i tańszą. Jednak wymaga to od spawacza większej precyzji, aby uniknąć uszkodzenia materiału i zanieczyszczenia elektrody.

Spawanie TIG Lift oferuje dużą wszechstronność, umożliwiając spawanie różnorodnych materiałów.

 • Stal nierdzewna: TIG Lift jest idealnym wyborem do spawania stali nierdzewnej ze względu na swoją precyzję i zdolność do uzyskania czystych, wysokiej jakości spoin. Stal nierdzewna jest często używana w wielu branżach, w tym w przemyśle spożywczym, medycznym i motoryzacyjnym.
 • Aluminium: Ta technika spawania jest również skuteczna do spawania aluminium, które jest trudne do obsługi innymi metodami z powodu niskiego punktu topnienia i wysokiej przewodności ciepła.
 • Stal węglowa i niskostopowa: TIG Lift sprawdzi się przy spawaniu stali węglowej i niskostopowej, co czyni go użytecznym dla wielu zastosowań przemysłowych.
 • Inne metale nieżelazne: Spawanie miedzi, brązu, niklu i tytanu także jest możliwe. W zależności od konkretnego zastosowania mogą być wymagane specjalne elektrody i gazy osłonowe.

Zalety metody TIG Lift:

 • Precyzja: Możliwość wysoce precyzyjnego spawania, co jest szczególnie korzystne podczas pracy z cienkimi metalami i delikatnymi konstrukcjami.
 • Czystość: Mniej dymu i iskier w porównaniu do innych metod spawania, co prowadzi do czystszego miejsca pracy.
 • Uniwersalność: TIG Lift może być stosowany do pracy z wieloma różnymi rodzajami metali, w tym stalą nierdzewną, aluminium, brązem, miedzią.
 • Kontrola: TIG daje spawaczowi pełną kontrolę nad procesem, co pozwala na większą precyzję i lepszą jakość spoiny.

Wady TIG Lift:

 • Czasochłonność: Spawanie TIG Lift jest zazwyczaj wolniejsze niż inne techniki spawania, takie jak MIG/MAG czy MMA.
 • Odpowiednie umiejętności: Aby skutecznie i efektywnie korzystać z TIG Lift, spawacz musi mieć odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Jest to metoda, która wymaga dosyć długiej nauki.
 • Złożoność: Konieczne jest używanie dwóch rąk (jedna do prowadzenia uchwytu spawalniczego, druga do dodawania pręta spawalniczego), co dodaje dodatkowego stopnia złożoności.

Niezbędny sprzęt

Mocną stroną spawania TIG ze zwarciowym zajarzeniem łuku (Lift) jest dostępność i cena sprzętu. Dla wielu zastosowań nie potrzeba specjalistycznych i drogich spawarek TIG. Poradzi sobie większość nowoczesnych urządzeń inwertorowych. Bardzo popularne są spawarki, które mogą obsługiwać różne metody, w tym MMA, MIG/MAG i TIG Lift. Spawanie TIG migomatem lub spawarką elektrodową jest możliwe. Ze względu na to, że gaz i drut spawalniczy podawane są z zewnątrz, spawarka służy tylko jako źródło prądu. Trzeba zaznaczyć, że spawarka DC (prąd stały) posłuży raczej do pracy ze stalą ponieważ aluminium i jego stopy wymagają prądu zmiennego (AC). Niektóre sprzęty posiadają dedykowaną funkcję TIG Lift, z kolei producenci innych nie zalecają stosowania tej metody. Przed podjęciem jakichkolwiek prób należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnej spawarki.

Kluczowy element wyposażenia to odpowiedni uchwyt spawalniczy TIG z zaworkiem. Posiada on wbudowany zawór, który umożliwia kontrolę przepływu gazu osłonowego. Gaz całkowicie omija spawarkę i płynąc bezpośrednio z reduktora na butli jest wydmuchiwany przednią częścią uchwytu. Podłączając palnik TIG należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej biegunowości, w tym przypadku minus wypada na elektrodzie a plus to masa.

Elektroda do spawania TIG Lift, podobnie jak w tradycyjnym spawaniu TIG, zazwyczaj jest wykonana z wolframu, jednego z najtwardszych metali na ziemi, zdolnego wytrzymać ekstremalnie wysokie temperatury, które pojawiają się podczas procesu spawania. Istnieje jednak kilka różnych rodzajów elektrod wolframowych, które szczególnie warto zastosować w metodzie TIG Lift.

 • Elektrody wolframowe czerwone (z dodatkiem toru): Zawierają od 1 do 2% tlenku toru, który pomaga zwiększyć trwałość elektrody i stabilność łuku. Te elektrody są najczęściej wykorzystywane w spawaniu TIG, w tym TIG Lift.
 • Elektrody wolframowe niebieskie (z dodatkiem lantanu): Są to elektrody, które zawierają od 1 do 2% tlenku lantanu. Tlenek lantanu zwiększa zdolność elektrody do przewodzenia prądu, co pozwala na lepszą kontrolę łuku. Są one idealne do spawania TIG Lift.
 • Elektrody wolframowe szare  (z dodatkiem ceru): Są to elektrody, które zawierają od 1 do 2% tlenku ceru. Te elektrody są podobne do elektrod z dodatkiem lantanu i toru, ale mają lepszą odporność na zużycie.

Gaz do tiga to w większości przypadków czysty Argon. Głównie dlatego, że jest to gaz szlachetny, co oznacza, że nie reaguje z innymi elementami w atmosferze. Zapewnia stabilny łuk, a także gładką i czystą powierzchnię po spawaniu, co jest kluczowe dla estetyki i jakości spoiny. Niektóre zastosowania TIG mogą wymagać mieszanki gazów ochronnych. Na przykład, dla stopów stali nierdzewnej i innych metali nierdzewnych często stosuje się połączenie argonu i helu.

Jeśli chcemy rozbudować zestaw spawalniczy, który już posiadamy, zwróćmy uwagę na przyłbicę, a w szczególności ilość czujników światłoczułych. Przyłbica do tiga, to powinien być model wyposażony w co najmniej cztery. Taka ilość zapewni dobrą detekcję i reakcję na łuk spawalniczy, nawet przy bardzo niskich prądach spawania. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Technika TIG to nie ukrywajmy najtrudniejsza metoda spawania, na naukę której trzeba poświęcić sporo czasu. Najważniejsza jak zawsze jest praktyka, jednak warto zapoznać się także z teorią. Więcej informacji znajdziecie w innych wpisach na naszym blogu, w szczególności: Spawanie TIGiem – co warto wiedzieć?, Jaki gaz do spawania? Jaki gaz do migomatu i tiga?, Jaką przyłbicę spawalniczą wybrać? Jak prawidłowo ją ustawić?.

Szukasz spawarki lub akcesoriów? Mamy wszystko czego potrzebujesz!

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Skomentuj jako pierwszy/pierwsza!

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz