Jak wiele narzędzi znajduje się w wyposażeniu Twojego stanowiska pracy lub w przydomowym warsztacie? Solidna skrzynka narzędziowa ułatwi Ci wygodne zorganizowanie wszystkich elementów i przechowywanie ich tak, by nie ulegały uszkodzeniom. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak kółka, rączki teleskopowe czy uchwyty skrzynie na narzędzia umożliwią także bezpieczne transportowanie wyposażenia. Na jakie cechy akcesoriów organizacyjnych warto zwrócić uwagę? Czy skrzynki narzędziowe stanowią niezbędne elementy w każdym warsztacie?

Skrzynia narzędziowa – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Asortyment wszelkiego rodzaju produktów służących do przechowywania i transportowania narzędzi ciągle się powiększa. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli zarówno skrzynek narzędziowych, jak i ich mniejszych lub większych odpowiedników, za pomocą których szybko uporządkujesz swoją przestrzeń roboczą, a także weźmiesz w podróż potrzebne Ci urządzenia elektryczne i narzędzia.

Chociaż nie istnieje żadna oficjalna kwalifikacja tego rodzaju wyrobów, na potrzeby dzisiejszego tekstu postaramy się w pewien sposób usystematyzować dostępne, także w naszej ofercie, modele skrzynek narzędziowych!

Standardowa skrzynia na narzędzia

Taką standardową skrzynię na narzędzia rozpozna każdy. Oferowane są w różnych rozmiarach, a swoim wyglądem przypominają kuferki zamykane z przodu na jedną lub najczęściej dwie klamry. Pierwotnie takie skrzynki miały charakter podręczny i służyły do przechowywania i przenoszenia tych najbardziej podstawowych i potrzebnych narzędzi. Obecnie producenci, tacy jak Qbrick System czy Kistenberg oferują naprawdę spory wybór wielkości, pojemności i udźwigu, a poszczególne modele z pewnością ciężko byłoby dzisiaj nazwać podręcznymi.

Standardowo skrzynka na narzędzia jest wyposażona w uchwyt montowany w pokrywie. Przed jego uniesieniem koniecznie należy sprawdzić, czy klamry zamykające zostały poprawnie zatrzaśnięte, by uniknąć rozsypania zawartości.

Modułowe systemy skrzyń na narzędzia

Skrzynie na narzędzia, zwłaszcza te duże i przeznaczone raczej do bardziej profesjonalnego użytku są także oferowane w tak zwanych systemach modułowych. Co to oznacza? W takim przypadku poszczególne lub wszystkie modele jednego producenta, czy też należące do jednej serii danej marki, można ze sobą zestawiać i łączyć, tworząc tym samym spójny i wygodny zestaw organizacyjny.

Podstawą tego rodzaju systemów jest oczywiście element jezdny. Bardzo wygodnym wariantem jest mobilna skrzynia narzędziowa, której podstawa została wyposażona w kółka. Jest ona zazwyczaj dość duża i oczywiście bardzo wytrzymała. Pozostałe elementy zestawu stawia się na jej pokrywie i mocuje. Jezdne skrzynki na narzędzia są do tego wyposażone w wysuwaną, czyli teleskopową rączkę, za pomocą której można manewrować całą konstrukcją. Niektóre systemy modułowe opierają się natomiast na osobnych platformach transportowych, także mających kółka zapewniające wygodny przewóz.

Walizka narzędziowa, organizery i kosze narzędziowe

Odrębną kategorię skrzynek tworzą także walizki narzędziowe, organizery czy otwarte kosze na narzędzia. Te pierwsze, zgodnie z nazwą, przypominają walizkę wyposażoną w uchwyt oraz klamry zamykające. Dzięki nieco węższej budowie niż standardowe skrzynki, można przechowywać w nich elektronarzędzia i delikatniejsze narzędzia ręczne. W wielu przypadkach wnętrze walizki jest wyłożone pianką stabilizującą, która utrzymuje zawartość w określonej pozycji.

Organizery, najczęściej również w formie małej walizki, to skrzyneczki służące do wygodnego przechowywania drobniejszych elementów. Są niezastąpione podczas segregowania gwoździ, śrubek, kołków, taśm izolacyjnych i małych narzędzi. Wybierając organizer warto przyjrzeć się zapięciom – im klamry będą mocniejsze, tym mniejsze ryzyko nieplanowanego otwarcia w przypadku upadku konstrukcji na podłogę czy też w trakcie przemieszczania się po bagażniku Twojego auta.

Otwarte kosze narzędziowe nie mają pokryw, zatem dostęp do nich jest najbardziej wygodny – wystarczy sięgnąć po potrzebny element. Kosz może być wykorzystywany modułowo i łączony w system jezdny, ale też świetnie sprawdzi się do przewożenia większych urządzeń. Zamocowany w przestrzeni bagażowej powinien bezpiecznie przechować całą zawartość.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania skrzynki na narzędzia?

Chociaż wielu klientów najczęściej kieruje się po prostu ceną danego produktu, to z pewnością bliższe przyjrzenie się poszczególnym modelom pozwoli wybrać nie tylko ten dostępny w przystępnej cenie, ale przede wszystkim funkcjonalny i spełniający wszystkie Twoje oczekiwania. Przyjrzymy się zatem, na jakie elementy wyposażenia czy budowy warto zwrócić szczególną uwagę!

Wykonanie korpusu i łączeń

Korpusy skrzynek, organizerów czy koszy są wykonywane z tworzyw sztucznych. Najczęściej jest to poliamid oraz poliwęglan. Droższe i zazwyczaj przemysłowe skrzynie narzędziowe są wykonywane ze stali lub aluminium i przeznaczone są do kompleksowej ochrony zawartości przed wodą, ogniem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Konstrukcje wykonane ze wspomnianych tworzyw mają sporo zalet. Markowy sprzęt jest produkowany z mieszanek o odpowiedniej gęstości, co pozwala uzyskać bardzo stabilną budowę korpusu oraz wszystkich elementów użytkowych. Takie wykonanie podnosi również udźwig skrzynek i sprawia, że nie rozpadają się nawet przy znacznym obciążeniu, oczywiście w granicach limitu podanego przez producenta.

Modele z tworzyw sztucznych warto wybierać także po to, by w razie takiej konieczności szybko spłukać z powierzchni skrzynek brud.

Dokonując wyboru nowego organizera czy skrzyni powinieneś także sprawdzić rodzaj zastosowanych zapięć. Przy większych modelach koniecznie wybieraj te, które mają przynajmniej dwie klamry. W przypadku wykonywania niektórych prac istotne może być ponadto uszczelnienie skrzyni. Wybrane warianty, takie jak skrzynka narzędziowa Kistenberg X-Block LOG KXB604020F zostały wyposażone w uszczelki, które zapewniają wodoodporność oraz pyłoszczelność.

Dostępne miejsce

Sprawdź, czy skrzynia lub organizer ma tyle przegródek, ile potrzebujesz. Wygodnym wariantem jest sprzęt z ruchomymi pojemnikami wewnętrznymi lub przegrodami, które można zakładać zgodnie z potrzebą. Wiele tradycyjnych skrzynek jest dodatkowo wyposażona w tak zwane nosidła. Są to płaskie tacki z rączką, które można umieścić pod pokrywą. To wygodny dodatek, który pozwala przenosić ze sobą najważniejsze i najpotrzebniejsze narzędzia, bez konieczności zabierania całej skrzyni.

Jeśli chcesz, by Twoja nowa skrzynia na narzędzia była bardziej wszechstronna i funkcjonalna, możesz zdecydować się na sprzęt dodatkowo wyposażony przez producenta w niewielkie organizery drobnicowe, zlokalizowane na szczycie pokrywy.

Czy skrzynka na narzędzia jest niezbędnym wyposażeniem warsztatu?

W każdym warsztacie możliwe jest oczywiście dowolne organizowanie dostępnej przestrzeni i przechowywanie narzędzi tak, jak lubisz. Jednak zastosowanie skrzynek, koszy czy organizerów może w znacznym stopniu ułatwić Ci codzienną pracę!

Chociaż sprzęt tego rodzaju nie jest niezbędnym, to warto korzystać z niego z kilku powodów:

  • chroni narzędzia ręczne i elektronarzędzia przed uszkodzeniem – w tej kwestii z pewnością każdy się z nami zgodzi,
  • zapobiega niekontrolowanemu przesuwaniu się różnych elementów w trakcie transportowania, tak ręcznego, jak i w pojazdach,
  • ułatwia organizację miejsca pracy i pozwala zachować porządek – pod warunkiem, że wszystkie wykorzystywane narzędzia odkładane są na swoje miejsce po zakończeniu prac. Nawet mała skrzynka na narzędzia będzie gwarantować większą ergonomię pracy z narzędziami,
  • wariant mobilny pozwala wygodnie i prawie bez wysiłku przenosić jednorazowo dużą ilość narzędzi lub też narzędzia bardzo ciężkie.

Duże znaczenie ma także fakt, że skrzynia narzędziowa wykorzystywana w przydomowym warsztacie lub garażu chroni również innych – jeśli masz małe dzieci, które lubią towarzyszyć Ci w trakcie majsterkowania, wszelkie niebezpieczne narzędzia schowane w organizerach i walizkach narzędziowych będą poza ich zasięgiem!